Nové Město n. Met.
NOVÉ MĚSTO NAD METUJÍ - www.novemestonm.cz

Nové Město nad Metují leží v malebném kraji pod Orlickými horami a je opravdovou perlou mezi renesančními městy české země. Ne nadarmo se říká Novému Městu nad Metují „Brána Orlických hor“, protože nabízí nejlepší přístup k většině rekreačních středisek. Právem si také vysloužilo přízvisko „Český betlém“ díky pohledu od hor, při němž naskládané střechy a věže jakoby vyprávěly příběhy biblického města.
Město bylo založeno 10. srpna léta Páně 1501 Janem Černčickým z Kácova na skalnatém ostrohu, který je obtékán ze tří světových stran řekou Metují. Historické jádro bylo chráněno dvěma gotickými branami — Horskou a Krajskou. Dřevěné hradiště po požáru roku 1526 kupují páni z Pernštejna a město nechávají přestavět v renesančním stylu. Z tohoto období pocházejí štíty domů na severozápadní straně náměstí, tzv. vlaštovčí ocásky. V původní podobě zůstala zachována i krásná podloubí.
U Krajské brány stojí do dnešní doby věž Zázvorka s hladomornou, která byla součástí městského opevnění. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout lapidárium, obrazy novoměstských malířů, vyřezávaný „Měšťanský betlém“ a věž Zázvorku. Součástí městského opevnění byla i budova Městského muzea, kde návštěvníka okouzlí barokní lékárna, historický sál, sál řemesel s ochozem a expozice přírody s živou kolonií mravenců. Dominantou města je zámek a zámecká zahrada — naposledy upraveny architektem Dušanem Jurkovičem v letech 1909?–15. V blízkosti zámku se nacházejí barokní sošky z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Od padesátých let dvacátého století je Nové Město nad Metují městskou památkovou rezervací.

Obce regionu


Poznejte krásy našeho regionu