val
VAL – www.val.cz

Rok 1361 je uváděn jako rok první písemné zprávy o obci Val. Obec leží v podhůří Orlických hor v nadmořské výšce 355 m n. m., skládá se ze dvou místních částí - bývalých samostatných obcí - Val a Provoz, které dělí Valské údolí. Výhodnost polohy obce je dána i tím, že leží v blízkosti měst s bohatou historií (Nové Město nad Metují, Dobruška, Opočno) a na trase, která vede do horského střediska Olešnice v Orl. h.

Turisticky nejzajímavějším místem obce je Valské údolí. Nachází se zde Ondřejcův mlýn, jehož tradice sahá až do 15. století a ve kterém rod Ondřejcových úspěšně hospodařil více jak 200 let. Atraktivnost údolí stupňují objekty dalších dochovalých mlýnů, dnes většinou rekreačních chalup.

Valským údolím prochází cyklotrasa č. 4325, která tvoří spojnici mezi Dobruškou a Orlickými horami, cílem cyklistického výletu však může být i blízké Nové Město nad Metují. Údolí je celoročně oblíbeným místem pro běžnou procházku přírodou, která v letním období může vyvrcholit návštěvou areálu valského Přírodního divadla, jehož více jak šedesátiletá tradice zaznamenala bohatou historii.

Červnový program divadla pravidelně nabízí ORLICKÉ OZVĚNY - soutěžní festival folkové a country hudby, VALský DECHový FEST-i-Val - úspěšnou přehlídku dechových hudeb a také multikulturní festival RESPECT SESSION. Celé léto je pak ve znamení divadelních představení, která zpříjemňují turistům především nedělní odpoledne. Program kulturního léta je úzce spojen s činností členů místního spolku BESEDA Val ve spolupráci s ostatními sdruženími.

Také veškerý další život v obci je ovlivněn spolkovou činností - SDH Val a SDH Provoz zajišťují využití volného času dětí a mládeže v obci, o nejmenší z obce i okolí se stará personál oblíbené Mateřské školy Val. Pohádkovým patronem obce se stal Strážce pomezí – postava, k níž se váže lidová tradice o vzniku obce Val.

 

Obce regionu


Poznejte krásy našeho regionu